Sposoby na przechowywanie notatek

Dla wielu uczniów notatki to najważniejsza pomoc naukowa. Sposób ich przechowywania bardzo mocno wpływa na to, czy wygodnie się z nich korzysta i jak wyglądają. W końcu nikt nie chce uczyć się z zapisanych drobnym maczkiem kartek zeszytu A5 i to w dodatku po tym, jak nauczyciel przedmiotu przedyktował podręcznik. Jeśli dobierzesz dla siebie odpowiedni nośnik notatek, do razu będzie Ci wygodniej je wykonywać i z nich korzystać.

Notatki robione w zeszytach


Zeszyt to dalej najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez większość uczniów, głównie dlatego, że towarzyszy on im od początku edukacji. Warto jednak zastanowić się przez chwilę, czy te zeszyty, z których na co dzień korzystasz, Ci odpowiadają. Być może mają nieodpowiedni format albo papier jest złej faktury. Wszystko to może wpływać na twoje odczucia związane z używaniem ich. Zeszyt powinien być dobrany pod przypory, którymi wykonujesz notatki, twój charakter pisma i ilość miejsca, którą potrzebujesz. Nie każdy poradzi sobie z typowymi zeszytami rozmiaru A5 dostępnymi co roku w największych sieciówkach.

Luźne kartki chowane do segregatora


Segregator to dla wielu osób znacznie lepsze rozwiązanie. Zajmuje co prawda więcej miejsca, niż zwykły zeszyt, dla pozwala dowolnie układać wykonane notatki i wpinać kserówki, które dostanie się od nauczyciela. To rozwiązanie nie będzie jednak dla wszystkich. Segregatory ciężko jest przenosić do szkoły, a nawet nie powinno się tego za często robić, przez co znaczna część notatek będzie leżała u Ciebie w domu w czasie lekcji. Do tego prowadzenie go wymaga porządnej organizacji, żeby wiedzieć, czego gdzie szukać. Im więcej materiału, tym większy chaos zacznie panować w segregatorze, nieważne jak mocno będziesz się starać go opanować.

Notatki robione w formie cyfrowej


W czasie nauczania zdalnego wielu uczniów przerzuciło się na wykonywanie notatek w formie cyfrowej, na przykład w edytorze tekstu. To wygodne rozwiązanie, nie zaśmieca środowiska, a do tego wszystko można mieć na jednym, niezbyt ciężkim urządzeniu. Na zajęciach stacjonarnych nie ma się co prawda dostępu do komputera, ale można zaopatrzyć się w iPod albo inne urządzenie umożliwiające robienie ręczne notatki na ekranie. Wielu nauczycieli nie ma żadnego problemy z korzystania z nich na swoich zajęciach, o ile nie mają w tym czasie dostępu do internetu albo służą tylko wykonywaniu notatek.